Ścieki i inne nieczystości to nieodłączna część prowadzenia gospodarstwa domowego i dlatego każdy budynek musi mieć sprawnie działającą i odpowiednio wydajną instalację ułatwiającą ich odprowadzanie. Jest to nie tylko konieczność, ale wręcz obowiązek, wynikający z obowiązujących w naszym kraju przepisów sanitarnych, których nieprzestrzeganie skutkuje zazwyczaj wysokimi karami finansowymi.
Niestety nie wszystkie domy, jedno lub wielorodzinne oraz budynki użytkowe, można podłączyć do zbiorczego systemu odprowadzania, miejskiej czy gminnej sieci wodnokanalizacyjnej. Problem ten szczególnie często występuje na terenach wiejskich lub podmiejskich, gdzie powstają nowe osiedla z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Konieczne staje się więc poszukiwanie alternatywnych rozwiązań i jednym z najczęściej stosowanych są zbiorniki bezodpływowe. Wkopane są w ziemię na posesji, o pojemności dobranej do potrzeb oraz liczby użytkowników, a w tej dziedzinie od wielu lat niezmiennie dominują szamba betonowe, mimo pojawienia się odpowiedników produkowanych z lżejszych tworzyw sztucznych.
Szambo betonowe – najważniejsze zalety.
Szamba wytwarzane z betonu znamy praktycznie wszyscy, choć obecnie produkowane i sprzedawane konstrukcje niewiele przypominają te sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Jeszcze do niedawna wytwarzano je także we własnym zakresie, łącząc ze sobą betonowe kręgi ustawione jeden na drugim. W pewnym zakresie zdawało to egzamin, jednak szczelność takiego zbiornika stawiała wiele do życzenia, a unoszący się w ogrodzie zapach był momentami nie do zniesienia. Dlatego nowoczesne szamba betonowe, warte natychmiastowego zamontowania, to prefabrykowane, jednoelementowe, wylewane monolitycznie konstrukcje o dużej szczelności i odporności na większość uszkodzeń, jakie mogą je spotkać w codziennej eksploatacji.
Do ich wytworzenia używa się najlepszych mieszanek betonowych, takich jak najwytrzymalsza B25, z dużym dodatkiem specjalnych substancji uszlachetniających korzystnie wpływających na i tak doskonałe właściwości tego materiału. Cała konstrukcja zbiornika jest wzmacniana zbrojeniem, do którego używamy stali zbrojeniowej fi8 oraz fi10, dzięki czemu swoją wytrzymałością przypomina wręcz bunkier. Od góry nakrywa go szczelna, także betonowa, gruba pokrywa, przyklejana mrozoodpornym klejem, wyposażona w skuteczny system odprowadzania nadmiaru gromadzących się wewnątrz gazów oraz otwory ze szczelnymi pokrywami umożliwiające łatwe opróżnianie. Dzięki takim rozwiązaniom jest on w pełni odporny na wiele uszkodzeń, takich jak:
- mechaniczne, przede wszystkim duży nacisk, jaki występuje po wkopaniu szamba w ziemię. Te, zrobione z betonu, przetrwa to bez najmniejszych uszczerbków, dlatego jest najlepszym wyborem w sytuacji, kiedy musi zostać umieszczone pod parkingiem, drogą czy innym miejscem, gdzie będzie narażone na ciężar parkujących lub przejeżdżających pojazdów,
- agresywne związki chemiczne, których pełna jest niebezpieczna zawartość szamba. Wpływ na to ma starannie dobrany skład mieszanki betonowej, a dodatkowo jest ona odporna na naturalne procesy biologiczne zachodzące w glebie,
- działanie wód gruntowych, przesuwające lżejsze zbiorniki plastikowe. W przypadku betonowego, na miejscu utrzymuje go duży ciężar, dzięki czemu nie wymaga najczęściej odrębnego mocowania do podłoża.
Każdy przyszły użytkownik szamba może także wybierać spośród wielu różnych ich modeli, o pojemnościach od 3 aż do 12 metrów sześciennych, a w ofercie mamy między innymi:
- jednokomorowe, idealne dla domu jednorodzinnego, z którego odpady zabiera w całości samochód asenizacyjny,
- dwukomorowe, przelewowe, bezpieczne i gwarantujące wymaganą pojemność z dużym marginesem bezpieczeństwa, wyposażone w dwa kominki rewizyjne. Tzw. grube ścieki pozostaną w pierwszej komorze, a woda z drugiej zostanie rozprowadzona w gruncie poprzez odpowiedni drenaż,
- trzykomorowe, dla najbardziej wymagających użytkowników, sprawdzające się w budynkach wielorodzinnych.
Wszystkie posiadają wymagane na naszym rynku atesty dopuszczające je do użycia, certyfikaty PZH oraz ISO9001, aprobatę techniczną ITB i deklarację zgodności.
Czytaj także: Kupno szamba betonowego – ile komór wybrać?
Prawidłowy montaż – najlepsza gwarancja stuprocentowej szczelności.
Szamba betonowe są dostępne w wyjątkowo szerokim wyborze i każdy łatwo znajdzie model idealnie odpowiadający jego potrzebom. Jednak łączy je wszystkie wspomniana spora masa, sięgająca niekiedy kilku ton, która może utrudniać montaż. Dlatego nie powinno się tego robić we własnym zakresie i lepiej zdać się na pomoc wykwalifikowanych specjalistów, których usługi oferuje każdy renomowany producent. Niezbędne do wykonania prace można podzielić na kilka najważniejszych etapów:
- pierwszym jest oczywiście wcześniejsze przygotowanie wykopu o rozmiarach dostosowanych do wielkości montowanego zbiornika. Dla jego bezpiecznego umieszczenia w miejscu przeznaczenia warto zostawić pewien margines, powiedzmy 30 cm z każdej strony,
- kolejny, najważniejszy krok, to opuszczenie szamba do wykopu, do czego jest niezbędne jest użycie podnośnika HDS lub dźwigu o właściwie dobranej nośności,
- ostatnie, co pozostaje do zrobienia, to podłączenie do domowej sieci wodnokanalizacyjnej i sprawdzenie szczelności wszystkich połączeń.
Odpowiednio dobrany zbiornik bezodpływowy, wyprodukowany z najwyższej jakości betonu, o starannie zaprojektowanej i przemyślanej konstrukcji to dobra inwestycja nie tylko w skuteczne odprowadzanie ścieków, ale i spokój wszystkich domowników. Fachowy, profesjonalnie przeprowadzony montaż pozwoli uniknąć zarówno nieprzyjemnych woni wydostających się nieczystości, jak i związanego z tym skażenia gruntu, a nawet ujęcia wody pitnej znajdującej się na posesji. Użytkownikowi szamba betonowego pozostanie już tylko pamiętać o jego regularnym opróżnianiu, czym z kolei zawsze powinna się zajmować firma utylizacji tego typu odpadów.