Szamba betonowe w Kaliszu

Herb Kalisza

Planując osiedlić się praktycznie w dowolnym mieście w Polsce i wybudować w nim swój rodzinny dom, także w Kaliszu, zawczasu powinno się zaplanować sposób usuwania z niego wszystkich nieczystości. Gromadzi się ich w ciągu doby taka ilość, że muszą być prawidłowo odprowadzane, zgodnie z obowiązującymi przepisami i zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Nie należy tego w żaden sposób lekceważyć, narażając w ten sposób środowisko naturalne na skażenie, a często i zdrowie domowników na poważne zatrucie. Pozornie może się to wydawać proste, ale prawdziwe problemy zaczynają się w chwili, kiedy nie można skorzystać ze zbiorczych systemów odprowadzania, co zdarza się na wielu nowych osiedlach. Jest jednak rozwiązanie, z jakiego w takiej sytuacji zalecamy skorzystać, a są nim szamba betonowe, produkowane przez nas i dostępne w różnych rozmiarach i pojemnościach.

Szamba betonowe – czym właściwie są, w jaki sposób i z jakich materiałów się je produkuje

Większości ludzi wydaje się, że betonowe szambo to po prostu zwykły zbiornik wykorzystywany do przechowywania w nim ścieków i nie ma w nim nic nowatorskiego. Jednakże to tylko pozory, bo pod izolbetową powłoką o charakterystycznym czarnym kolorze kryje się specjalnie zaprojektowana konstrukcja robiona z najlepszych mieszanek betonowych. Działalność w tej właśnie branży prowadzimy od lat i wiemy, że produkcja szamb to skomplikowany proces wymagający zastosowania nowatorskich rozwiązań technologicznych oraz zatrudnienia wykwalifikowanych fachowców. Używamy do tego specjalnie dobranych gatunków betonów pochodzących z betoniarni przestrzegających przy ich produkcji wszystkich norm jakościowych, jakie obowiązują na terenie naszego kraju. Mamy dzięki temu pewność, że po zmieszaniu z kruszywem i uszlachetniaczami stworzą najbardziej wytrzymałą mieszankę, odporną na wszystko, z czym może zetknąć się podczas długiej eksploatacji. Ten sam materiał stosujemy też do innych naszych produktów, także cieszących się uznaniem klientów, czyli kanałów samochodowych, komór wodomierzy oraz zbiorników na wodę deszczową. Konstrukcja wewnętrzna szamb jest wzmacniana dla podniesienia jej i tak dużej wytrzymałości, lecz umieszczone w ścianach i dnie metalowe zbrojenie sprawia, że staje się ono praktycznie niezniszczalne. Zrobione w ten sposób solidne betonowe szambo, opuszczając fabrykę, przechodzi drobiazgowe testy kontrolne i posiada wszystkie wymagane dokumenty dopuszczające go do eksploatacji:

  • ocenę techniczną ITB;
  • atest higieniczny PZH;
  • ocenę pełnej szczelności;
  • deklarację zgodności;
  • krajową ocenę techniczną.

Szamba betonowe – wytrzymałość, z którą nie może równać się żaden inny zbiornik na ścieki

Chodząc po sklepach czy marketach budowlanych, można zetknąć się w nich z rozmaitymi zbiornikami do przechowywani ścieków produkowanymi z różnych odmian tworzyw sztucznych. Kuszą swoją nowoczesną bryłą czy lekkością ułatwiającą montaż, lecz na pewno nie będą miały tak wysokiej wytrzymałości, jak szamba betonowe. Powiedzmy sobie szczerze, że cienkościenna konstrukcja plastikowa nie jest w stanie długo znieść działających na nią negatywnych czynników, zwłaszcza takich jak:

  • ciężar gruntu i wszystkich innych masywnych przedmiotów, które mogą znajdować się nad miejscem, gdzie zakopiemy szambo. Siła ich oddziaływania szybko doprowadziłaby co najmniej do zgniecenia zbiornika z tworzyw sztucznych, a nawet jego pęknięcia, czego skutki mogłyby być tragiczne i bardzo kosztowne. Model betonowy jest przed tym doskonale chroniony, ściany o grubości 10 -15 cm, metalowe zbrojenie i monolityczna, bezszwowa konstrukcja sprawiają, że można go spokojnie montować nawet pod przydomowym parkingiem, a jest też odporny na działanie wód gruntowych;
  • wszystkie substancje chemiczne oraz organiczne będące integralnymi składnikami zarówno ścieków, jak i otaczającej szambo gleby. Wiemy z doświadczenia, że nie wolno ich lekceważyć, przyczyniają się bowiem do szybszej i często nieodwracalnej erozji betonu, co grozi jego kruszeniem. Efektem tego również byłoby pękanie ścian szamba, ale w przypadku naszych nie będzie miało to miejsca, bo zabezpiecza je przed tym skład mieszanki, pełnej odpowiednio dobranych dodatków. Wzrasta dzięki nim odporność betonu na działanie żrących chemikaliów oraz pleśni, grzybów i bakterii.

Szamba betonowe – najpopularniejsze modele, zalety i wady obu rozwiązań

Decydując się na którykolwiek model betonowego szamba z naszej szerokiej oferty, trzeba wcześniej odpowiednio sprecyzować swoje potrzeby co do jego wielkości oraz pojemności. Wielkość, czyli po prostu rozmiary zewnętrzne szamba, dobieramy zawsze do ilości miejsca dostępnego na posesji, a pojemność do ilości użytkowników. Jest to trochę bardziej skomplikowane, musimy przede wszystkim wiedzieć, chociaż w przybliżeniu, ile ścieków produkuje na dobę jedna osoba, a może to być nawet ponad 100 l. W razie jakichkolwiek wątpliwości, lepiej skontaktować się z naszymi doradcami, przedstawić im swoje potrzeby, a oni chętnie pomogą dopasować do nich odpowiednie szambo. Ich wybór jest naprawdę duży, lecz dwa najczęściej kupowane modele to:

  • szamba jednokomorowe, o kompaktowych rozmiarach pozwalających na montaż w niewielkiej, ograniczonej przestrzeni. Są całkowicie bezodpływowe, co oznacza potrzebę częstego usuwania zawartości, a to wymaga z kolei wynajmu samochodu asenizacyjnego i to średnio raz na dwa tygodnie. Taki zbiornik jest więc przeznaczony do obsługi niewielkiej liczby użytkowników, a pojemność sprzedawanych przez nas modeli waha się od 1 do 13 m3;
  • szamba dwukomorowe, o wiele praktyczniejsze właśnie dzięki wewnętrznemu podziałowi na dwie części. W pierwszej z komór, mniejszej, gromadzą się nieczystości stałe wymagające wywiezienia, a w drugiej, znacznie większej, płynne, które można samodzielnie oczyszczać. Może się to wydawać nieco dziwne, lecz w rzeczywistości wystarczy regularnie dolewać do drugiej komory preparaty biologiczne zawierające bakterie, dzięki którym po procesie oczyszczania zostaje czysta biologicznie woda. Usuwa się ją bezpiecznie bezpośrednio do gruntu albo wykorzystuje do podlewania trawnika i nie ma ryzyka zatrucia czy skażenia środowiska. Jest to największa zaleta tego typu szamb, podkreślana przez specjalistów i użytkowników, wadą jest nieco wyższa cena zakupu, która jednak zwraca się bardzo szybko, ponieważ wydłuża się czas pomiędzy kolejnymi opróżnieniami zbiornika. W tym przypadku, przy oczyszczaniu ścieków płynnych, z usług szambiarki korzysta się zazwyczaj raz na dwa miesiące, co daje kolejne wymierne oszczędności finansowe.

Oba modele są bogato wyposażone, razem z szambem nabywca dostaje wspomnianą dokumentację techniczną oraz to, co będzie potrzebne do prawidłowego przeprowadzenia wszystkich prac montażowych. Proponujemy także zakup atrakcyjnych dodatków, znacznie zwiększających wygodę korzystania z szamba, elektronicznego czujnika napełnienia oraz szybkozłączki, specjalnego zaworu montowanego na ogrodzeniu i przydatnego sprawniejszego wypompowywania ścieków. Ma on jeszcze jedną istotną zaletę, ciężki samochód asenizacyjny nie będzie musiał wjeżdżać na posesję, a jego obsługa usunie zawartość zbiornika bezpośrednio z ulicy. Kolejnym często wybieranym dodatkiem są lżejsze żeliwne włazy zamykające kominki rewizyjne, łatwiejsze do otwierania niż standardowo montowane betonowe.

Szamba betonowe – w jednym pakiecie z dowozem do dowolnego miejsca w kraju oraz montażem

Jednak coraz liczniejszych nabywców, nie tylko z Kalisza, przyciąga również pakiet usług, oferowanych z każdym zakupionym szambem betonowym, przede wszystkim transport w dowolne miejsce na terenie kraju, po wcześniejszym ustaleniu tego z nabywcą. Dysponujemy samochodami ciężarowymi o odpowiednio dobranej ładowności, umożliwiającej bezpieczny przewóz zbiornika, którego masa, w zależności od wielkości przekracza czasami kilka ton, wyposażone w dźwigi ułatwiające z kolei jego montaż. Zajmują się tym fachowcy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którzy szybko umieszczą betonowe szambo w przygotowanym wykopie i podłączą je do instalacji znajdującej się w budynku. Na ich pracę i na sam zbiornik udzielamy pełnej gwarancji, nad bezpieczeństwem użytkowników czuwa całodobowy serwis, wiemy jednak, że przy jakości naszych szamb, nie będzie potrzeby, aby z niego korzystać.

Zamówienia na szamba betonowe realizujemy w całej Polsce, a także w innych miastach województwa wielkopolskiego: Poznań.