Województwo pomorskie to jeden z najszybciej rozwijających się gospodarczo regionów kraju, przyciągający co roku wielu nowych mieszkańców. Część z nich decyduje się na budowę tu swojego domu, natrafiając często na poważny problem z prawidłowym odprowadzaniem z niego ścieków. Zdarza się to najczęściej na terenach nieskanalizowanych, nowych osiedlach położonych na obrzeżach wielu miast tego województwa. Niestety, nie stworzono tam jeszcze sprawnie działających infrastruktury zbiorczych sieci usuwania nieczystości i konieczne staje się zastosowanie innego, lecz zawsze tak samo skutecznego rozwiązania. Wśród wielu używanych szczególnie korzystnie wyróżniają się szamba betonowe, produkowane w naszej firmie funkcjonalne i pojemne zbiorniki bezodpływowe. Umożliwiają one przechowywanie ścieków zgodnie ze wszystkimi określonymi prawem zasadami, aż do chwili ich bezpiecznego wywozu i utylizacji, niestanowiących żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego.
Spis Treści
Szamba betonowe — najlepszy i zalecany wybór dla każdego gospodarstwa domowego
Zajmujemy się ich produkcją od wielu lat, zyskując przez ten czas licznych zaufanych i zadowolonych klientów, do których obecnie mogą dołączyć także mieszkańcy województwa pomorskiego. Dzięki rozbudowie naszej sieci sprzedaży mamy dla nich szeroką i ciągle rozszerzaną ofertę nowoczesnych i funkcjonalnych konstrukcji. Są to nie tylko szamba betonowe, ale i pozostałe produkty robione z tego niezwykle wytrzymałego materiału, takie jak: kanały samochodowe, studzienki wodomierzy oraz zbiorniki na deszczówkę, cieszące się olbrzymim zainteresowaniem nabywców z całego województwa. Jednak to właśnie szamba stanowią podstawę naszej działalności i dlatego do ich produkcji przywiązujemy szczególną uwagę praktycznie na każdym jej etapie. Ten, kto się na nie zdecyduje, może wybierać spośród kilku dostępnych modeli, a największą popularnością cieszą się zwłaszcza trzy z nich.
Najczęściej kupowane zbiorniki betonowe z naszej oferty to:
- szambo jednokomorowe, podstawowe w naszej ofercie, którego niewątpliwą zaletą jest niewielka, zwarta bryła ułatwiająca znalezienie miejsca na jej montaż. Pewnym ograniczeniem może z kolei być stosunkowo mała pojemność, zazwyczaj nieprzekraczająca kilku metrów sześciennych, dlatego jest zalecane do użytku raczej przez niezbyt liczną rodzinę, maksymalnie 3 – 4 osoby. Nie stanowi to na szczęście zbyt dużego problemu, wystarczy tylko częściej zlecać opróżnianie zbiornika, najlepiej co 10 – 15 dni w celu uniknięcia ryzyka wycieku nieczystości albo zapłonu gromadzących się w nim gazów;
- szambo dwukomorowe, najczęściej kupowane, co nie dziwi patrząc na liczne korzyści, jakie niesie ze sobą jego stosowanie. Najważniejszą zaletą tego typu zbiornika jest sam układ dwóch komór, rozdzielenie zbiornika grubą betonową ścianą z umieszczoną w niej rurą przelewową. Ma ona średnicę aż 160 mm, umożliwiając swobodny przepływ ścieków płynnych do drugiej komory, podczas gdy stałe pozostają w pierwszej. Do nieczystości płynnych można więc we własnym zakresie wlewać biologiczne preparaty oczyszczające. Rezultatem tego jest usunięcie większości zanieczyszczeń, przede wszystkim tych organicznych, stanowiących największe zagrożenie dla zdrowia. Otrzymana w ten sposób woda nadaje się do odprowadzenia do gruntu lub rowu melioracyjnego, nie grożąc jego skażeniem. Kolejna, warta podkreślenia zaleta to większa pojemność do 15 m3, dzięki czemu znacznie rzadziej trzeba będzie korzystać usług firmy utylizacyjnej, zazwyczaj raz na dwa miesiące;
- szambo wielokomorowe, najbardziej pojemny model powstający z połączonych ze sobą mniejszych zbiorników. Przez całą taką konstrukcję przechodzą rury przepływowe ułatwiające swobodny rozkład ścieków w poszczególnych komorach. Ten rodzaj szamb znajduje swoje zastosowanie głównie w budynkach wielorodzinnych czy użytkowych. Ich podstawową zaletą, oprócz oczywiście wyjątkowo dużej pojemności, jest możliwość przebudowy w ekologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków. Wystarczy tylko zamontować potrzebny do tego osprzęt, w tym wydajny system napowietrzający.
Szamba betonowe — odporne na uszkodzenia i niezawodne w każdej sytuacji
Wśród wielu cech charakteryzujących betonowe szambo, dla jego przyszłego użytkownika zdecydowanie najważniejsza jest jego odporność na uszkodzenia. Dlatego to kolejna rzecz, na którą zwracamy szczególną uwagę, dbając zarówno o prawidłowe sporządzenie projektu zbiornika, jak i dobór materiałów używanych do jego wykonania. Konstrukcja szamba to bezszwowy monolit, jednolity odlew otwarty od góry o wzmacnianych ścianach. Bezpośrednio w betonie zatapiamy mocną kratownicę spawaną ze stalowych żebrowanych prętów zabezpieczonych przed korozją, średnicy fi8 lub fi9. Nadaje ona zbiornikowi wymaganą sztywność, a drugim czynnikiem decydującym o wysokiej wytrzymałości są stosowane przez nas mieszanki betonowe. Używamy wyłącznie najlepszych, robionych z betonu klasy nawet B-40 odpornego na wilgoć i zmienne temperatury, zwłaszcza przemarzanie. Dodawane do niego substancje uszlachetniające sprawiają, że polepszają się parametry pracy tego i tak mocnego materiału, a szambo staje się w pełni odporne na:
- uszkodzenia typowo mechaniczne, o które nietrudno przy intensywnej eksploatacji zbiornika, nierzadko w ekstremalnych warunkach, gdzie jest poddawane olbrzymim obciążeniom. Działają na nie przede wszystkim siły nacisku, od wewnątrz, powodowane przez setki albo tysiące litrów ścieków, a od zewnątrz przez ciężar gruntu. Podobne zagrożenie stanowią inne ciężary znajdujące się z kolei na powierzchni, takie jak samochody, gdy z braku miejsca musimy umieścić szambo pod parkingiem lub podjazdem do budynku;
- negatywny wpływ samych ścieków, pełnych różnych szkodliwych substancji chemicznych, często o bardzo żrącym działaniu. Zabezpieczenie przed nimi szamba jest absolutnie niezbędne, w przeciwnym przypadku może szybko dojść do erozji betonu, czego skutki byłyby trudne do usunięcia. Powstały wyciek spowodowałby skażenie gruntu i źródeł wody pitnej, dlatego ściany każdego szamba pokrywamy warstwą specjalnej izolacji zapewniającej większą szczelność. Bardzo starannie dobieramy jej skład, podobnie jak substancji dodawanych do mieszanki betonowej, czyniącej ją całkowicie odporną na działanie czynników chemicznych;
- substancje biologiczne, spośród których zagrożeniem dla całości struktury szamba są przede wszystkim pleśnie oraz bakterie beztlenowe. One także mogłyby się przyczynić do kruszenia betonu, gdyby nie kolejne mieszane z nim dodatki. Powodują one, że wymienione wyżej mikroorganizmy są w stanie osadzać się na zewnętrznych ścianach zbiornika.
Szamba betonowe — prawidłowa obsługa tego typu zbiorników
Używając szamba zrobionego z betonu, warto eksploatować je zgodnie z zasadami, jakie przekazujemy wszystkim naszym klientom. Jest to przede wszystkim opróżnianie go w zalecanych terminach, średnio raz na dwa tygodnie przy modelu jednokomorowym, a zawartość dwu lub więcej komorowego można usuwać rzadziej. Sprawdzenie poziomu napełnienia umożliwiają kominki inspekcyjne, nazywane też rewizyjnymi, będące standardowym elementem wyposażenia. Warto także zdecydować się na elektroniczny czujnik przepełnienia uruchamiający głośny alarm świetlny i dźwiękowy w sytuacji, gdy ilość ścieków grozi przelaniem. Opróżnianie można sobie znacznie ułatwić, decydując się na montaż na ogrodzeniu szybkozłączki, co pozwoli na podłączenie przewodów samochodu asenizacyjnego bez konieczności jego wjazdu na posesję. W celach konserwacyjnych należy wlewać do zbiornika oprócz wspomnianych preparatów oczyszczających ścieki płynne, także te usuwające odkładające się wewnątrz osady, udrażniające rury i neutralizujące wszystkie nieprzyjemne zapachy.
Szamba betonowe – usługi dodatkowe chętnie wybierane przez klientów ze wszystkich stron kraju
Takie parametry naszych szamb sprawiają, że są najchętniej wybierane spośród tego typu konstrukcji, nadal zdecydowanie przewyższając swoje odpowiedniki produkowane z tworzyw sztucznych. Ich duża masa, sięgająca od kilku do kilkunastu ton, sprawia, że zawsze pewnie będą spoczywać w gruncie, bez konieczności dodatkowego mocowanie do podłoża, a działanie wód gruntowych nie przesunie ich nawet o centymetr. Liczni klienci, nie tylko z województwa pomorskiego, odwiedzając jeden z punktów sprzedaży, mogą liczyć nie tylko na samo szambo betonowe, ale i wiele usług dodatkowych. Najważniejszą i najczęściej wybieraną jest z pewnością jego transport realizowany przez samochody wyposażone w dźwigi, dzięki czemu zakupiony zbiornik można szybko umieścić w miejscu przeznaczenia. Nasi pracownicy zajmą się też jego podłączeniem, sprawdzając szczelność wszystkich elementów instalacji wodno – kanalizacyjnej. Na szambo i prace podłączeniowe udzielamy pełnej gwarancji, a w przypadku wystąpienia awarii, co zdarza się na szczęście rzadko, zapewniamy całodobowy serwis, również pogwarancyjny. Każdy zbiornik w ręce klienta z kompletem niezbędnej dokumentacji technicznej, zawierający atest PZH oraz inne certyfikaty, w tym i ten najważniejszy ITB, poświadczający jego stuprocentową szczelność. Wszystkie dodatkowe informacje można uzyskać, kontaktując się z naszymi doradcami pod numerem telefonu. Dysponują oni kompletną wiedzą na temat całej oferty, chętnie więc pomogą w doborze właściwego modelu szamba, w pełni odpowiadającego stawianym przed nim wymaganiom.
Zamówienia na szamba betonowe realizujemy w całej Polsce, a także w miastach województwa pomorskiego: Gdańsk, Gdynia.