Spośród niemal wszystkich pozostałych regionów Polski, województwo śląskie wyróżnia się wyjątkowo dużym zaludnieniem i co za tym idzie także równie dużą gęstością zabudowy dotyczącą większości miast tego regionu. Stwarza to poważne i dwojakie problemy z jednej strony ze znalezieniem miejsca pod nowe budynki mieszkalne, a z drugiej z rozbudową istniejącej już infrastruktury kanalizacyjnej. Podłączenie do niej wielu nowych domów okazuje się często niemożliwe, dlatego w powszechnym użyciu nadal są zbiorniki bezodpływowe mieszczące wszystkie ścieki wytwarzane przez domowników i to w dużych ilościach. Stosuje się wiele ich odmian, robionych z różnych materiałów, lecz my stanowczo rekomendujemy pojemne szamba betonowe, które produkujemy od wielu lat.
Spis Treści
Szamba betonowe — ilu komorowy model spełni wszystkie wymagania przyszłego użytkownika
Pierwszym i jednocześnie jednym z poważniejszych problemów, przed jakim staje każdy przyszły użytkownik betonowego szamba, jest właściwy dobór jego pojemności. Jest to trudniejsze zadanie niż początkowo może się wydawać, przy którym trzeba uwzględnić wiele istotnych czynników. Najważniejsze jest dostosowanie zbiornika do konkretnych potrzeb, przede wszystkim liczby domowników z uwzględnieniem faktu, że jeden jest w stanie wyprodukować naprawdę sporą ilość ścieków, nawet ponad 100 l na dobę. My wiemy o tym od dawna i właśnie dlatego w naszej ofercie można znaleźć trzy podstawowe rodzaje szamb, takie jak:
- jednokomorowe, o zróżnicowanej pojemności, lecz składające się tylko z jednej komory i całkowicie bezodpływowe. Oznacza to konieczność jego częstego opróżniania, korzystania z usług firmy dysponującej pojazdami asenizacyjnymi, czyli po prostu szambiarkami. Oczywiście nie należy tego traktować wyłącznie jako wadę, a zalety tego typu szamba to niewielki rozmiar ułatwiający transport oraz montaż. Kolejną jest brak odpływu, przez co nadaje się do użytkowania w terenie podmokłym;
- dwukomorowe, główny model znajdujący się w naszej ofercie i najczęściej kupowany, na co wpływ ma jego konstrukcja podzielona na odrębne komory, które łączy ze sobą rura przelewowa o średnicy 160 mm. Większa obejmuje aż 2/3 pojemności szamba służąc do przechowywania nieczystości stałych, a do mniejszej komory swobodnie przepływają ścieki płynne. Przy takim rozwiązaniu użytkownik może je oczyszczać środkami z odpowiednio dobranymi szczepami bakterii, preparatami je zawierającymi. Daje to w efekcie czystą wodę, odprowadzaną następnie do ziemi i nie powodującą jej skażenia. Szambo dwukomorowe pozwala też na spore zaoszczędzenie kosztów wywozu ścieków, wynajmu wspomnianej szambiarki, opróżnia się je bowiem znacznie rzadziej niż model jednokomorowy;
- wielokomorowe, przeważnie składające się z trzech komór. Są najczęściej kupowane do zastosowania w większych budynkach wielorodzinnych. Ich wielkość sprawia, że w stosunkowo prosty sposób przekształcić w ekologiczną oczyszczalnię ścieków często spotykaną także przy wielu domach jednorodzinnych. W tym celu w jednej z komór montuje się specjalny układ napowietrzania i wlewa do ścieków preparaty z właściwie dobraną florą bakteryjną.
Niezależnie od wielkości czy liczby komór, wszystkie modele produkowanych przez nas szamb wyposażamy w to, co będzie potrzebne do ich sprawnego montażu i bezawaryjnej eksploatacji. Każda komora ma swój kominek rewizyjny dający łatwy dostęp do wnętrza zbiornika, pozwalając na sprawdzenie poziomu ścieków i łatwe ich wypompowanie po zdjęciu betonowego lub żeliwnego włazu.
Szamba betonowe — jakie materiały zawsze wybieramy do ich produkcji
Nie da się ukryć, że betonowe szambo w trakcie użytkowania jest narażone na wiele czynników mogących wraz z upływem czasu spowodować jego uszkodzenie. Trzeba je więc przed tym ochronić, a podstawą takiego zabezpieczenia są używane przez nas materiały. Mając na uwadze potrzeby klientów, stosujemy najlepsze gatunki betonu, wodoodporne o niskim stopniu nasiąkliwości poniżej 5 procent, odporne też na zmienne warunki pogodowe, zwłaszcza na niskie temperatury. Sam beton to jednak za mało, aby nadać zbiornikowi właściwą wytrzymałość, mieszamy go więc z licznymi dodatkami ją zwiększającymi, potocznie nazywanymi uszlachetniaczami. Powstałe w ten sposób mieszanki betonowe używamy także w innych naszych produktach, takich jak:
- kanały montowane w garażach, ułatwiające dostęp od dołu do naprawianego pojazdu, dostępne w różnych wielkościach zgodnie z potrzebami odbiorcy;
- studzienki do montażu w nich wodomierzy, najskuteczniejsza ochrona przed możliwością uszkodzenia;
- zbiorniki bezodpływowe przeznaczone nie na ścieki, ale na wodę deszczową. Przechowuje się w ją w różnorakim celu, począwszy od zapasu do podlewania trawnika czy kwiatów w ogrodzie, aż po możliwość wykorzystania w przypadku pożaru, do jego szybkiego ugaszenia.
Szamba betonowe — jakość, której stale można być pewnym
Nasze produkty zawsze są najwyższej jakości, co w pełni potwierdzają wszystkie wymagane certyfikaty dopuszczające je do sprzedaży i eksploatacji, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Unii Europejskiej. Dołączamy je do każdego szamba, nie należy się więc obawiać żadnej kontroli, dysponując dokumentem potwierdzającym szczelność oraz atestem PZH. Wszystko to w połączeniu z nowoczesną konstrukcją zbiornika, zaprojektowaną przez wykwalifikowanych specjalistów, daje pewność, że wytrzyma on między innymi:
- uszkodzenia mechanicznej natury, jakie niewątpliwie mogą je spotkać podczas wielu lat wkopania w ziemię na posesji. Szambo betonowe o ściankach wzmocnionych stalowym zbrojeniem wytrzyma duże siły nacisku, nie tylko ziemi, ale też parkujących często nad nim samochodów o dużej masie, w sytuacji, kiedy umieścimy je pod przydomowym parkingiem czy podjazdem. Dużym atutem, niekiedy mylnie uważanym za wadę, jest ciężar szamba. Sprawia to co prawda pewne problemy z transportem i montażem, lecz jednocześnie pomaga mu oprzeć się intensywnie płynącym podziemnym wodom gruntownym;
- niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci oraz zmian temperatury, od upału w lecie po opisaną powyżej możliwość przemarzania betonu w okresie zimowym;
- wpływ wszystkich agresywnie działających substancji chemicznych, jakich pełne są przechowywane w zbiorniku ścieki oraz działanie czynników biologicznych, takich jak pleśń czy grzyby. W celu lepszej ochrony przed nimi ściany szamba są powlekaną grubą warstwą izolacji, izolbetem, odpornym materiałem bitumicznym, dzięki czemu zachowa ono szczelność w każdej sytuacji, bez ryzyka wycieku. Główne zabezpieczenie przed tym stanowi dopasowana, betonowa pokrywa, wzmacniana stalowym zbrojeniem tak samo, jak cała reszta szamba, z zamontowanymi w niej kominkami rewizyjnymi. Jej połączenie ze zbiornikiem nie będzie przeciekać dzięki zastosowaniu kleju odpornego na mróz i ciepło, zawsze zachowującego swoje właściwości.
Szamba betonowe – dokładnie takie, jakich oczekują nasi klienci
Takiej wytrzymałości i odporności, jak solidne szamba robione z betonu, z pewnością nie mają ich lżejsze odpowiedniki z tworzyw sztucznych, a decydując się na jeden z modeli znajdujących się w naszej ofercie można liczyć na atrakcyjne, promocyjne, niskie ceny i pakiet zazwyczaj wliczonych w nie dodatkowych usług. Jest to między innymi transport, realizowany również na terenie całego województwa śląskiego oraz profesjonalny montaż, łącznie z podłączeniem zbiornika do domowej instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Wszystkie pojazdy, którymi dysponujemy, są wyposażone w dźwigi lub podnośniki ułatwiające umieszczenie ciężkiej konstrukcji w przygotowanym dla niej miejscu. Musi to być wykop odpowiadający zewnętrznym wymiarom zbiornika, a kopiąc go warto dodać z 30-40 cm z każdej strony. Znacznie ułatwi to wykonanie wszystkich podłączeń, kolejnego czynnika mającego istotny wpływ na szczelność.
Na samo szambo, jak i na prace związane z jego montażem oraz podłączeniem udzielamy gwarancji i zapewniamy całodobowy serwis, również pogwarancyjny. Przed zakupem warto skontaktować się z jednym z naszych doradców, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania, a mając dokładne informacje na temat poszczególnych rodzajów szamb betonowych pomogą w ich właściwym doborze. Służą też poradą odnośnie do ich prawidłowej obsługi. Zalecamy przede wszystkim regularną konserwację, usuwanie ze zbiornika gromadzących się w nim osadów, trzeba też oczyszczać prowadzące do niego rury, a preparaty zapachowe szybko zneutralizują trudną do zniesienia woń ścieków.
Zamówienia na szamba betonowe realizujemy w całej Polsce, a także w miastach województwa śląskiego: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bytom, Rybnik, Ruda Śląska, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów.